nppd
16 بهمن 1401 - 15:38

۱۱۰ اردوگاه اسکان موقت در خوی/بازسازی هر چه سریعتر آغاز شود

ارومیه - رئیس جمهور از ایجاد ۱۱۰ اردوگاه اسکان موقت در مناطق زلزله زده خوی خبر داد و بر آغاز سریعتر بازسازی در این منطقه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله ابراهیم رئیسی ظهر یکشنبه در جلسه مدیریت بحران آذربایجان غربی در خوی اظهار کرد: بعد از وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری در خوی ۱۱۰ اردوگاه اسکان موقت در مناطق زلزله زده شهرستان خوی دایر شده است این مقدار خدمات ارائه شده در یک شرایط بحرانی کارنامه خوبی است که باید یک الگو در مدیریت بحران محسوب شود.

نوسازی امکان زلزله زده خوی هر سریع‌تر آغاز شود

وی ادامه داد: در اولین جلسه هیئت دولت، اعتبارات، تسهیلات و امکانات لازم برای بازسازی مناطق زلزله‌زده در اختیار شهرستان خوی قرار خواهد گرفت.

آیت الله رئیسی اظهار کرد: دولت در کنار مردم مناطق زلزله قرار گرفته و تمام تلاش خود را برای بازسازی این مناطق در اسرع وقت بکار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مراحل نجات زلزله زدگان از زیر آوار و اسکان موقت آنان با موفقیت انجام شد، افزود: مراحل نوسازی باید هرچه سریع‌تر آغاز تا شرایط لازم برای بازگشت مردم به زندگی عادی در منطقه فراهم شود.

رئیس جمهور با قدردانی از خدمات ارائه شده به زلزله زدگان، اضافه کرد: از دستگاه‌های دولتی، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و جمعیت هلال احمر بابت حضور جهادی در منطقه و ارائه خدمات سریع به زلزله زدگان قدردانی می‌کنیم.

نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده در خوی آغاز شده است

آیت الله رئیسی با بیان اینکه نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده در روستاهای صعب العبور شهرستان خوی آغاز شده است، افزود: اقدامات جهادی فوق العاده‌ای در مناطق زلزله زده در حال انجام است بطور مثال پس از زلزله مهرماه در این شهرستان خوی، تاکنون بیش از یک هزار واحد مسکونی در عرض چند ماه بازسازی شده که در نوع خود کم‌نظیر است.

وی با تاکید بر اینکه در بازسازی مناطق زلزله زده باید دقت لازم را داشت، اظهار کرد: بازسازی مناطق آسیب دیده باید به اندازه‌ای مقاوم و دارای استانداردهای لازم باشد که اطیمنان لازم را برای مقابله با حوادث غیر مترقبه ایجاد کند.

رئیس جمهور همچنین به پیشنهاد بهره مندی از طرفیت‌های بیمه‌ای در مناطق زلزله زده تاکید کرد و گفت: تسهیلات لازم برای بازسازی مناطق زلزله زده ارائه خواهد شد و تسهیلات ارائه شده باید کافی، به موقع و مدت زمان بازپرداخت مناسبی داشته باشد.

آرامش در بحران لازمه موفیت است / رسانه‌ها در حفظ آرامش مردم نقش آفرینی کنند

آیت الله رئیسی همچنین بر ضرورت جلوگیری از شایعه پراکنی برای خدشه دار کردن امنیت روانی مردم زلزله زده تاکید کرد و گفت: نهادهای امنیتی باید عوامل شایعه ساز و نگرانی مردم را شناسایی کنند.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود که رسانه‌ها با بیان حقایق برای مردم در حفظ آرامش آنان نقش آفرینی بیشتری کنند.

آیت الله رییسی حفظ آرامش در شرایط بحران را لازمه موفقت دانست و اضافه کرد: طی بازدیدی که از مردم مناطق زلزله زده داشتم، خوشبختانه مردم روحیه خوبی دارند که نشانگر مناسب بودن خدمات ارائه شده و فرهنگ اصیل مردم این منطقه است، مردم خوی شهدا و جانبازان بسیاری نثار انقلاب کرده‌اند و همواره پایبند به ارزش‌های اسلام، انقلاب و پشتیبان ولایت فقیه بوده‌اند.

وی تاکید کرد: برای آغاز مرحله بازسازی به شهرستان خوی سفر کردیم و در این راستا مردم بدانند دولت از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر ساعت ۲۱:۴۴ شنبه هفته گذشته، شهر خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند که خسارت‌های قابل توجهی به بار آورده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1020276