nppd
09 آذر 1401 - 16:08

۴ مرکز جدید رشد واحدهای فناور در استان قزوین ساخته می‌شود

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت:در راستای تمرکززدایی از شهر قزوین چهار مرکز رشد واحدهای فناور را در شهرستان‌های مختلف استان قزوین ساخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، جعفر احمدی امروز در نشست خبری با خبرنگاران و اهالی رسانه استان قزوین که در سال جلسات شهیداسکندری‌نژاد پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: استان ما از نظر زیست‌بوم مراکز رشد واحدهای فناور جزو سه استان ضعیف کشور است، اما دو هفته قبل موفق شدیم نخستین مرکز رشد شهرستانی را در دانشگاه غیاث‌الدین جمشید کاشانی آبیک راه‌اندازی کنیم.

وی همچنین با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی استان قزوین اضافه کرد: با اجرای این تفاهم‌نامه دومین مرکز رشد واحدهای فناوری شهرستانی استان قزوین هم در شهرستان البرز راه‌اندازی خواهد شد و تا قبل از سال آینده دو واحد فناور شهرستانی در استان قزوین خواهیم داشت.

احمدی ادامه داد: همچنین با همکاری دانشگاه آزاد واحد شهرستان بویین‌زهرا بنا داریم نخستین مرکز رشد واحدهای فناور این شهرستان را راه‌‌اندازی کنیم. در ضمن در حال امضای یک تفاهم‌نامه با دانشگاه پیام نور قزوین هستیم و با اجرای این تفاهم‌نامه مرکز رشد واحدهای فناور استان قزوین راه‌اندازی می‌شود. بنابراین در راستای تمرکززدایی از شهر قزوین 4 مرکز رشد واحدهای فناور را در نقاط مختلف استان احداث می‌کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود از احداث و راه‌اندازی چهار پردیس مشترک فناوری و نوآوری در استان قزوین خبر داد و گفت: یکی از این پردیس‌ها پردیس فناوری و نوآوری یا دهکده نوآوری کشاورزی خواهد بود که با همکاری مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قزوین و برای تحقق کشاورزی دانش‌بنیان ساخته خواهد شد.

احمدی افزود: دومین پردیس مشترک ما هم پردیس فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی قزوین است که قرار شده ساختمان آن توسط وزارت بهداشت و درمان ساخته شده و در حوزه نرم‌افزاری و تأمین نیروی انسانی هم از ظرفیت پارک علم و فناوری بهره گرفته شود.

وی ادامه داد: همچنین با تفاهم‌نامه‌هایی که با رؤسای دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) و دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین امضا کردیم، به زودی پردیس‌های مشترکی با مشارکت این 2 دانشگاه برتر استان قزوین احداث خواهد شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین همچنین از راه‌اندازی نخستین خانه خلاق دانش‌آموزی با همکاری آموزش و پرورش در آینده نزدیک خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم ما ایجاد مرکز نوآوری باز در پارک علم و فناوری قزوین است که این مرکز با مشارکت صنعتگران بخش خصوصی ایجاد خواهد شد و به صنایع و واحدهای صنعتی استان خدمات نوآوری و فناوری ارائه خواهد داد.

احمدی همچنین به اشباع ظرفیت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری قزوین اشاره و اضافه کرد: در حال حاضر 130 شرکت دانش‌بنیان و هسته فناور در این پارک فعالیت می‌کنند و برای استقرار شرکت‌ها و هسته‌های جدید باید شرکت‌های موجود به شهرک‌های صنعتی منتقل شوند تا جا برای استقرار شرکت‌های جدید باز شود.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890387