nppd
19 دی 1401 - 10:40

مقررات بانکی برای بازسازی منازل زلزله زدگان بشرویه تسهیل شود

بیرجند- استاندار خراسان جنوبی گفت: تسهیل مقررات بانکی برای بازسازی منازل، از درخواست‌های مردم مناطق آسیب‌دیده از زلزله بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد قناعت یکشنبه شب در نشست ستاد مدیریت بحران خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تسهیل مقررات بانکی برای بازسازی منازل آسیب دیده مردم در زلزله بشرویه یکی از درخواست‌های اصلی شهروندان است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ساخت واحدهای مقاوم از دغدغه‌های اصلی مردم است، اظهار کرد: افزایش سقف کمک‌های بلاعوض و تسهیل تسهیلات از مهمترین درخواست‌ها بوده است.

قناعت گفت: با توجه به بالا رفتن هزینه‌های ساخت مسکن، در شرایط فعلی افزایش کمک بلاعوض به ۱۰۰ میلیون تومان با توجه به محرومیت‌های منطقه را درخواست داریم.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: همچنین افزایش سقف تسهیلات بانکی از ۲۰۰ میلیون تومان به ۳۰۰ میلیون تومان، تسهیل و حذف مقررات سخت بانکی از دیگر پیشنهادات ما است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

قناعت ادامه داد: انتظار داریم با توجه به مشکلات ناشی از بازسازی واحد زلزله زده متقاضیانی که بند جیم آنان قرمز شده یا از تسهیلات بنیاد مسکن قبلاً استفاده کردند هم بتوانند برای بازسازی و نوسازی تسهیلات دریافت کنند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه اختصاص مبلغ ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی برای هر خانوار آسیب‌دیده را نیز پیشنهاد می‌دهیم، ادامه داد: همچنین انتظار داریم با توجه به اهمیت احیای قنوات در استان، ضرورت بازگشایی مسیر آب قنوات، کار احیا و مرمت توسط سازمان جهاد کشاورزی به صورت دیون آغاز شود.

قناعت اظهار کرد: توجه به زیرساخت‌ها در نقاط تعیین شده برای اسکان اضطراری زلزله زدگان و تکمیل باند امداد و نجات شهرستان فردوس با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی به عنوان یکی از چهار باند اضطراری کشور مد نظر قرار گیرد.

وی بر تقویت چارت تشکیلاتی مدیریت بحران خراسان جنوبی تأکید کرد و ادامه داد: احداث ساختمان مدیریت بحران، تخصیص ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز مرکز مدیریت بحران در استان از دیگر درخواست‌های ما است.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: در زلزله اخیر بشرویه شاهد حضور موکب‌داران اربعین حسینی و جوانان جهادی منطقه بودیم که با برپایی چادرهای گروهی موجب رقم زدن صحنه‌های زیبایی از همدلی شدند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 964814